pirmdiena, 2011. gada 24. oktobris

ĪSA PAMĀCĪBA IZGĀŠANĀS MĀKSLĀ

Jā, tas ir noticis. Varu sevi mierināt, ka visiem negadās iespēja izgāzties uz Nacionālā teātra skatuves. Tagad man ir izvēle - vai nu apklust uz mūžiem, vai uzrakstīt komēdiju par mazā dramaturga piedzīvojumiem lielajā teātrī.
Bija ķecerīgs plāns, ka man kā autorei vajadzētu uz ,,Kapusvētku PR" pirmizrādi izveidot frizūru par kapu tēmu - mazu copīti, kurā iesprausts krusts. Skarbā ironija ir tā, ka nekas cits tik spilgti neraksturotu manas sajūtas pēc pirmizrādes. Un, cik labi, ka jaunu kleitu nenopirku! Tad izplūstu asarās jau pirmizrādes banketā. Vecajā štātē izturēju līdz mājām.
Ja es iepriekš zinātu, ka šitā misēsies, vai būtu TV kameru priekšā un žurnālistu diktafonos priecīgi vīterojusi par savu daiļradi? Bet varbūt tā ir pareizi? Nez vai situāciju glābtu mans liktens sitienu jūtošais gīmis un melns apģērbs ar sēru plīvurīti pie cepures. Tā nu izgrozījos visos medijos smaidīga un laimīga. Pašpārliecināta un degunu gaisā izslējusi. Būtu spogulī laikus paskatījusies, varbūt savā šķībajā degunā liktenīgu zīmi pamanītu.
Ja man būtu jāraksta recenzija par izrādi ,,Kapusvētku PR", uz ko es vērstu uzmanību?  Nobijušies, ka Birbeles humors izrādi dižpārdoklī nepārvērtīs, tika izlemts to izkrāsot ar bļ... un jop... Nē, es jau neko nevaru pārmest, pati esmu ierakstījusi bučošanos un zāles pīpēšanu kapsētā. Pārmetumus par tādu vārdu lietošanu saņemu es, bet jāatzīst, ka šajās vietās zāle skaļi smejas. Ko tas liecina par mūsu humora izjūtu?
Vietām žēl, ka autors nevar iznirt no aizkulisēm un teikt:,, Šito es neierakstīju! Te es biju domājusi raitu dialogu, nevis skraidelēšanu sarunas vidū un atsevišķu teikumu izbļaušanu necilvēcīgā balsī." Dažās vietās es uzsistu aktieriem uz pleca un teiktu - labi izdomājāt, kā tekstu uzlabot ar asprātīgām darbībām un piebildēm!
Nu, varbūt nav tik traki. Pēc pirmā cēliena skatītāji atgriežas zālē, ķiķina, smejas, varbūt mazliet nespēj izsekot līdzi stāstam, kas tiešām ir mana vaina, un arī fināls bija jāveido precīzāks.
Ko no tā būs mācīties? Ja gādās izgāzties, izbaudi mirkli un piecelies!
Atcerējos fragmentu no filmas ,,Crazy.Stupid.Love". Kad filmas galvenais varonis kolēģim atzīstas, ka tualetē raudājis tāpēc, ka viņu pametusi sieva, darbabiedrs atbild: ,,Cik labi! Mēs jau satraucāmies, ka tev ir vēzis!"
Katram mākonim zelta maliņa.
Tiem, kas dažādos interneta portālu komentāros ķengājas par manu lugu, teikšu - varat būt gandarīti, jūsu vārdi sāp, varat manas asaras atzīmēt ar šampanieša šaltīm. Bet es pagaidīšu, kad būsiet savu žulti noskalojuši, lai pateiktu - es nepadošos! Jo vairāk tāpēc, ka draugi un jaukie atbalstītāji ir tas lietussargs, kurš aiztur spļāvienu lietu. Paldies viņiem!


Pievienoju pirmo recenziju par izrādi. Paldies Zanei!
http://kroders.lv/„vareja-but-bet-nebij”/


P.S.
Es saprotu, ka izrāde var nepatikt, bet es nesaprotu to naidu, ko daži izpauž. Ar ko tādu saskaros pirmoreiz, un teikšu godīgi - to nenovēlu nevienam. Šī pieredze mani darīs par labāku cilvēku. Un, lai darītu arī par labāku dramaturgu, tie, kam nepatika, varētu pastāstīt, kas tieši bija nesaprotams vai netīkams.
Nekas tā nesilda sirdi, kā jaukas skatītāju vēstulītes. Piemēram, šī;
Pirmdien biju uz Kapusvētki PR. Paldies par lielisko darbu! Protams, palasīju arī atsauksmes internetā un domāju, kāpēc cilvēki ir tik negatīvi noskaņoti. Sapratu - cilvēki nevēlas sevi redzēt no malas! Jo izrādījums tak ir par mums pašiem! Un mēs nevēlemies sevi redzēt no malas! Vēl mani pārsteidza, ka cilvēki smejas tādās vietās, kur man šķita, ka dvēselei jākliedz nevis jāsmejas! Izrādē bija ļoti daudz tāda, kas mani dziļi personiski uzrunāja un aizkustināja. Īpaši - mācītāja runa!
Man šķiet, ka es sapratu šī darba vēstījumu. Mīlzīgs, sirsnīgs paldies! Beigās es (arī mana draudzene, ar ko kopā apmeklējām izrādi) sēdēju un birdināju asaras, applaudēt nespēju, jo biju dziļās pārdomās.
Man žēl, ka vairums cilvēku nespēj uztvert vēstījumu.




Paldies! Paldies!
P.S.2
Lasīju atsauksmes par izrādi ,,Latvijas Avīzē" un brīnījos, kur kritiķe S.Geikina lasījusi, ka es tekstā izmantoju kapos noklausītas sarunas? Domās vizualizēju skatu, kā lavos gar kapu krūmājiem un diktafonā ierakstu nepazīstamu ļaužu sarunas.. Hm, būtu smieklīgi! 
Arī viņas atrastais ,,Dienā" publicētais Pakalniņas raksts nav sižeta pamatā. Bet tādi sīkumi laikam nav svarīgi... :(  
Eh, man nav nekas pret kritiku (lai arī sāpīgi to uztveru), bet apzināties, ka tajā tiek izmantoti sazin no kurienes grābti fakti, tas ir vēl sāpīgāk.


pirmdiena, 2011. gada 10. oktobris

MEDIJU ZVAIGZNE

Slavas brīdis ir klāt! Mani intervēs žurnālam ,,Ieva". Jau domās redzu, kā manas dzimtās mazpilsētas ļaudis zīmīgi skatās uz manu māsu un spiež roku manai mammai, murminot - apsveicam, apsveicam.
Ko lai dara, kā lai uzvedās, ai, vai, ka tik neizgāžos...
Pakonsultējos ar PR haizivi Liepnieku. Par savu mazo naudiņu nopirku tikai vienu padomu - jāizvēlas pareizas paštēls, kurš paudīs pasaulei, cik esmu gudra, radoša un iedvesmas pilna. Bildei arī jābūt tādai - jau 40, bet vēl sprigana!
O! Demonstrēšu, ka esmu sportiska. Sarunātajā kafejnīcā iebrāzīšos vieglā riksī, uz krēsla nometīšu sporta somu, trīs reizes pietupšos, jo ,,ui, esmu tik enerģijas pilna, taisni vai nezinu, kur spēku likt! Parunāšos ar jums un ātri skriešu mājup, lai uzrakstītu vēl kādas sešas lugas! Jāfotogrāfejas? Tūlīt Berga bazāra pagalmā nostāšos ,,svecītē"!
Ups! Bet vai sportistes norunā tikšanos kafejnīcā, kur tirgo smaržīgas un treknas bulciņas? Es tak nevaru paiet garām nevienai smalkmaizītei.
Varbūt labāk būt Mākslinieces tēlā? Uzvilkšu garu, melnu kleitu, ietīšos šallē, būšu  kautrīga un trausla, jo ,,realitātes pieskārieni man nodara sāpes. Un nejautājiet man neko par privāto dzīvi, nē, nē! Es kalpoju tikai gara sfērām. Mana radošā enerģija ceļ mani tik augstu mākslas debešos, ka vai lielas silikona krūtis jāpieliek, lai ir kas tāds, kas zemei pietur.."
Hm.. Diez kas nav..
O! Esmu norunājusi tikšanos Franču maiznīcā. Tā ir īstā lieta! Divas reizes pabijusi Parīzē, jūtu - franciskais, tā ir mana stihija! Tātad. Ienāku kafejnīcā, skaļi nočukstu ,,bonžūr!", cerot, ka īpašnieks nav uz vietas un nesāks ar mani franciski sarunāties. Bet, ja sāks, domājiet, es padošos? Nekā! Es piekrītoši māšu ar galvu un franciski koķeti smiešos, tad pamāšu ar roku, jo ,,es labprāt parunātos, bet ,redziet, tur kaktiņā, mani žurnāliste gaida. Eh, nav viegli būt mēdiju uzmanības lokā. Selavī! Mersī, bokū!"
BET! Kas es par potenciālu zvaigzni, ja man ir tikai viens vīrs, viens bērns un pat mājdzīvnieks tikai viens? Kivičs, tā ir īsta zvaigzne! Pat autobiogrāfiju izdod. Es labi ja vienu viņa grupas dziesmu atceros, bet sievas, oho, no tām vismaz divas uzreiz varu nosaukt. Nesen viņš nobiedēja aprūpes centra darbinieces, kliedzot telefonā. Vai nav īsta varoņa cienīgs gājiens, ko? Kad viņa dienasgrāmatu publicēja ,,Pdz", manas māšeles biroja darbinieki katru otrdienas rītu skrēja pirkt žurnālu, jo Kiviča atklāsmes deva iemeslu irgoties un zvaigāt visu darba dienu.
Ko ta es, es neko uz tāda fona. 
Eh, būšu smaidīgs foto klusuma pilnā žurnāla lapā!